Sâmbătă, 8 septembrie, 2018, de praznicul Naşterii Maicii Domnului, Parohia Ortodoxă Gheorgheni II şi-a serbat hramul. Astfel, după Sfânta Liturghie şi slujba Parastasului, săvârşite de părintele Grigore Vizoli, părintele Nicolae Ciupudean, de la Parohia Borsec şi preotul paroh Elisei Florin Vatamanu, a avut loc, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Andrei, episcopul Covasnei şi Harghitei,acţiunea cultural-cateheticăDupă datini”. În cadrul acţiunii a poeta Petronela Apopei Ignat din Gheorgheni a lansat volumul de poezie Iubită în albastru, volum în care îşi cână dragostea pentru Creator, creaţie şi pentru tot ce o înconjoară. Momentul a fost moderat de către editorul Romeo Roşiianu, directorul editurii ECreator din Baia Mare. În deschiderea evenimentului, preotul Elisei Florin Vatamanu a vorbit despre rolul cultural pe care îl are Biserica lui Hristos în virtutea slujirii învăţătoreşti pe care Mântuitorul i-a transmiso: “Primele cărţi au apărut în tinda Bisericii iar muzica s-a dezvoltat tot în Biserică”. A urmat momentul în care tinerii membri ai grupului catehetic al parohiei şi care formează corul bisericii Naşterea Maicii Domnului, conduşi de doamna preoteasă Mihaela Vatamanu, au primit ii, minunate creaţii ale portului popular românesc, din partea Asociaţiei Iuvenes et senes din Gheorgheni, proiect cofinanţat de Consiliul Judeţean  Harghita,  înparteneriat cu Liceul Teoretic “Sf. Nicolae” din Gheorgheni şi Societatea Profesională Notarială Dobrean. Ca mulţumire pentru darul primit, tinerii beneficiari ai proiectului au susţinut un concert de muzică românească pentru toţi cei prezenţi la hram. În încheiere tinerii Miruna Adam şi Sebasian Covrig, sub îndrumarea domnei profesoare Simona Filip, au încântat poporul prezent cu cântece de o sensibilitate aparte.