Astăzi 13 Octombrie 2019, în duminica a 21-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Paraclis Episcopal din Sfântu Gheorghe.

Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură a spus: „Pericopa Evanghelică care s-a citit la Sfânta și dumnezeiasca Liturghie, se repetă la Te-Deumul de la deschiderea anului școlar. Este singura parabolă pe care Mântuitorul și-a tâlcuit-o singur. În Evanghelia după Sfântul și Evanghelist Luca, capitolul 8 versetul 5 se arată relația dintre sămânță și mediul înconjurător. O sămânță a căzut pe marginea drumului pe partea necarosabilă, în pământ bătătorit și păsările cerului au mâncat-o. Alta a căzut în piatră seacă și s-a uscat. Alta a căzut între spini, spinii fiind plante perene, ciulini, mărăcini și pălămidă, treaba lor este să se înmulțească, să înăbușe și să otrăvească. Iar alta a căzut în pământ bun și crescând a dat rod însutit. Referitor la sămânța care cade între spini, Sfinții Părinți ne învață că sămânța este cuvântul lui Dumnezeu, iar spinii întruchipează răul – diavolul care este ofensiv. Dacă natura este siluită cu substanțe chimice care omoară buruienile, pământul se otrăvește cu pesticide și se răsfrânge asupra sănătății omului. Așa sunt spinii care otrăvesc sufletul omului. Mesajul Evangheliei de astăzi este de a ne curăța sufletul prin Taina Spovedaniei, de a asculta de duhovnic și a aduce roade duhovnicești întru răbdare”.

La sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți.