În Duminica a XXV- a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Acoperământul Maicii Domnului” din Miercurea Ciuc, județul Harghita.

Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despre Pericopa Evanghelică: „Din pericopa acestei duminici observăm trei atitudini ale omului față de om. Prima atitudine, omul contra om. Pilda ne spune că un om simplu, nu i se dă numele, mergea de la Ierusalim la Ierihon. Pe cale este atacat și prădat de tâlhari, care: „L-au dezbrăcat, l-au bătut lăsându-l aproape mort”(Luca 10; 30). A doua atitudine, omul pe lângă om. Evanghelistul Luca ne spune că un preot și un levit au trecut pe calea aceea, l-au văzut pe acel om zăcând aruncat la marginea drumului și au trecut pe alături. Ei au o circumstanță atenuantă pentru că o prescripție a Vechiului Testament în Cartea Numeri (19; 10) și Levitic (21; 1) ne spune că dacă te atingi de un om mort ești necurat, nemaiputând să slujești o perioadă de timp, urmând să îndeplinești tot felul de prescripții ritualice destul de grele și care luau timp mult. Din punct de vedere cultic erau oarecum justificați, dar Mântuitorul ne transmite un mesaj prin atitudinea lor și anume că un om și viața lui sunt mai presus decât prescripțiile Legii Vechiului Testament. A treia atitudine, omul pentru om. Intră în acțiune samarineanul milostiv, acesta îl observă pe rănit chinuindu-se cumplit, abia viu la marginea drumului. I se face milă de el, se apropie de el, îi dă primul ajutor, îi leagă rănile, toarnă peste ele untdelemn și vin, apoi îl pune pe animalul său și îl duce la o casă de oaspeți, la un han. Îl dă în grija gazdei, scoate doi dinari, îi dă hangiului și îi spune că la întoarcere îi va achita ceea ce va mai cheltui în plus cu el. Samarineanul rămâne peste noapte cu suferindul și nu-l părăsește. Slujirea celui în nevoie trebuie să aibă un dublu aspect: individual și instituțional, ceea ce înseamnă că întâi ne ocupăm de cel în nevoie și abia apoi îl lăsăm în seama instituției caritabile. Samarineanul din pildă nu a avut nici un motiv să se apropie de acel iudeu știind faptul că samarinenii nu aveau nici un amestec cu iudeii, ura dintre iudei și samarineni a devenit în timp o barieră națională de netrecut. Observăm că samarineanul, milostiv fiind, s-a oprit din drum, i-a dat ajutor, s-a îngrijit de sănătatea lui. Din cele trei atitudini pe care Evanghelia acestei duminici le scoate în prim plan ne dau mult de gândit în lumea secularizată în care trăim. Atitudinea omului pentru om poată să-l facă și pe dușman să zică: Tu ești mai bun decât mine! Așa se va schimba lumea în bine și răsplata lui Dumnezeu nu va înceta să vină peste cei milostivi și iubitori față de aproapele”.

Răspunsurile la strană au fost date de către corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei