Joi 28 Aprilie 2016 în Joia Mare, Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Acoperământul Maicii Domnului și Sfântul Ierarh Nicolae” din Miercurea Ciuc, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

Ziua de astăzi are o semnificație deosebită prin faptul că în Joia cea Mare dinaintea Sfintelor Pătimiri, Iisus Hristos a stat la masă cu Sfinții Apostoli și a instituit Sfânta Cuminecătură la Cina cea de Taină în foișorul lui Solomon.

„Astăzi e zi mare, o sărbătoare a Ortodoxiei, a unității întregii Biserici, unitate pe care o dobândim prin împărtășirea dintr-un singur Potir, Trupul și Sângele Domnului Iisus Hristos.Noi, devenim prin apropierea cât mai deasă de Sfintele Taine, fii după har ai lui Dumnezeu, fii ai Împărăției Cerurilor” a spus Preasfinția Sa.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu