Luni, 7 Decembrie, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” de la Brigada 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu” din Miercurea Ciuc.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Sfânta Filoteia s-a născut la începutul sec al XIII -lea în orașul Târnovo din Bulgaria, pe atunci capitala Imperiul româno – bulgar întemeiat și condus de frații Petru și Asan, români de neam. La botez a primit numele Filoteia, iubitoare de Dumnezeu, lucru dovedit cu fapta în scurta sa viață pământească. Mama ei a fost o româncă din sudul Dunării, o femeie foarte evlavioasă, de la ea a deprins dragostea de Dumnezeu, de aproapele, milostenia, postul și alte virtuți care împodobesc sufletul creștinului. Rămânând orfană de mamă, tatăl s-a recăsătorit luând o femeie diferită de mama sfintei. Aceasta era cu ură împotriva ei și la întărâtat și pe tatăl împotriva fiicei sale. La vârsta de 12 ani a fost urmărită de tatăl ei când dădea milostenie la săraci, iar acesta a aruncat cu securea care o purta la brâu fiind la munca câmpului asupra fetei. A fost grav rănită la picior și și-a dat sufletul în mâinile lui Dumnezeu. Nu au putut să o ridice să o ducă la biserică pentru slujba înmormântării. Arhiepiscopul din Târnovo împreună cu clerul, după ce au rostit numele orașelor și bisericilor din preajma Dunării, Sfânta și-a ales biserica domnească din Curtea de Argeș. De 700 de ani sfintele ei moaște se află în incinta Paraclisului Arhiepiscopal fiind ocrotitoarea Țării Românești.”

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu