De sărbătoarea Soborului Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Izvoru Mureșului, care și-a serbat hramul Paraclisului de iarnă. Sub protia Preasfinției Sale, a slujit un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a spus: „Sfântul Ioan Botezătorul era fiul preotului Zaharia, slujitor din Templul din Ierusalim, iar mama sa, Elisabeta, era din neamul lui Aaron, rude cu Sfinții Părinți Ioachim și Ana. Aceștia locuiau în cetatea Orini. Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul a fost vestită de către îngerul Gavriil lui Zaharia, care necrezând cuvintelor îngerului rămâne mut până la punerea numelui fiului său. Prorocul Maleahi, l-a numit „îngerul Domnului”, (Maleahi 3, 1), pentru că avea să gătească calea Domnului. Sfântul Ioan Botezătorul a avut misiunea de a pregăti poporul pentru primirea lui Mesia și de a-L descoperi și a-L face cunoscut contemporanilor săi. Rolul Sfântului Ioan Botezătorul a fost acela de a trezi poporul iudaic din idolatrizarea legii, de a naște în ei credința în Hristos. El își începe predica cu aceleași cuvinte ca și Mântuitorul: „Pocăiți-vă, că s-a apropiat Împărăția Cerurilor” (Matei 3, 2). Acest „s-a apropiat” este relativ în relație cu istoria și cu eternitatea, el propovăduia în Valea Iordanului venirea lui Hristos, fără să precizeze data și anul când v-a veni. El mărturisește poporului că a venit vremea să-și schimbe viața păcătoasă. Convertirea propovăduită de Ioan presupunea recunoașterea stării de păcat și înlăturarea obiceiurilor fariseice. Botezul lui Ioan era numit al pocăinței, dar nu dăruia iertarea păcatelor, presupunea căința pentru păcate și astfel pregătea sufletul pentru primirea iertării. Pentru a înlătura orice confuzie că Ioan era Mesia cel mult așteptat, spune: „Eu vă botez cu apă spre pocăință, dar cel ce vine după mine este mai puternic decât mine, Acesta vă v-a boteza cu Duh Sfânt și cu foc” (Matei 3, 11). Iar în încheiere, spune: „Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era” (Ioan 1, 15).Sfântul Ioan Botezătorul l-a arătat pe „Fiul lui Dumnezeu care ridică păcatele lumii”, în Valea Iordanului, unde s-a arătat Sfânta Treime, iar Iisus prin arătarea făcută de Sfântul Ioan l-a cunoscut poporul. Știm că Sfântul Ioan a murit din porunca lui Irod, în temnița de la Maherus. Potrivit tradiției, el a fost înmormântat în Samaria, așa cum aflăm din relatările istoricilor Rufinus și Teodoret, că mormântul său a fost profanat în anul 362, în timpul Împăratului Iulian Apostatul. O parte din Sfintele lui moaște au fost duse în Ierusalim și în Alexandria. Sfânta noastră Biserică i-a închinat șase sărbători: Zămislirea lui – 23 Septembrie, Nașterea – 24 Iunie, Soborul – 7 Ianuarie, Tăierea Capului – 29 August, prima și a doua aflare a capului lui – 24 Februarie și a treia aflare a capului – 25 Mai. Îl rugăm pe Sfântul Ioan Botezătorul să mijlocească pentru noi către Stăpânul Hristos.”

Răspunsurile la strană au fost date de către soborul de maici al Mănăstirii Izvoru Mureșului.

 

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu