Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit astăzi, 8 Noiembrie 2021, de sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Acoperământul Maicii Domnului” din Miercurea Ciuc.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a spus: „În calendarul nostru ortodox avem  o mulțime de sfinți care și-au sfințit viața. De aceea în ziua în care pomenim Sfântul ocrotitor sau astăzi când ne rugăm Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, rugăm Sfântul ocrotitor și pe Îngerul să ne întărească să putem să îi luăm model pe sfinți ca să ne sfințim viața pentru a ne câștiga mântuirea. Candidații la sfințenie trebuie să parcurgă 7 trepte. Credința în Dumnezeu, frica de Dumnezeu care este începutul înțelepciunii, pocăința sinceră prin Sfânta Taină a Spovedaniei. Înfrânarea de la păcate și renunțarea de a ne mai întoarce la acestea. Să cultivăm răbdarea pregătindu-ne sufletul pentru ispite, să avem nădejde dacă dorim să îl întâlnim la capătul drumului pe Dumnezeu. Cel care parcurge cele 6 trepte, a 7-a treaptă, nepătimirea, o întâlnește pentru că întâlnește iubirea lui Dumnezeu care pe toate le desăvârșește. Să-l rugăm pe Sfântul Înger păzitorul vieții noastre și pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil pe care îi prăznuim astăzi, să ne ajute să parcurgem cele 7 trepte ale desăvârșirii în viața noastră”.

Preasfinția Sa a urat la mulți ani tuturor celor care poartă numele Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.

Răspunsurile la strană au fost date către corala Mănăstirii „Sfântul Ierarh Nicolae” din cadrul Centrului Eparhial.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu