Astăzi, 30 Ianuarie, cu ocazia sărbătoarii Sfinților Trei Ierarhi Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Acoperământul Maicii Domnului” din Miercurea Ciuc.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi a fost instituită în veacul al XI-lea în timpul împăratului bizantin Alexie Comnenul, iar episcopului Ioan al Evhaitelor, om duhovnicesc i s-au arătat Sfinții Trei Ierarhi în vis zicând :„ În fața lui Dumnezeu suntem toți egali, încetați orice dispută pentru că credincioșii au început să se certe între ei neștiind care este mai mare. Primul mileniu creștin a fost cu multe rătăciri de la dreapta credință, schisme și rupturi. De aceea Sfinții Trei Ierarhi sunt luceferi ai cerului și lumină ai pământului. Sfântul Vasile cel Mare este sinteza tuturor darurilor, mâna care lucrează a instituit asistența socială. Este numit canonistul bisericii drept măritoare. Sfântul Grigorie Teologul este adâncimea de nepătruns a teologiei, nu-l întrecea nimeni în gândire, este numit dogmatistul bisericii. Sfântul Ioan Gură de Aur este trâmbița cuvântului de aur, omiletul bisericii. Toți trei au vorbit în cuvântările lor despre smerenia care mântuiește pe cel cu multe și mari păcate. Ei au fost mari teologi ai Bisericii și oameni cu multă credință, oameni cerești și trâmbițe ale pământului. În anul 1930 congresul de la Atena al Facultății de Teologice Ortodoxă a așezat sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, sărbătoarea Facultățiilor de Teologie.”

La sfârșitul Sfintei Liturghii cei prezenți au primit binecuvântări din partea chiriarhului locului.