La Sfânta Liturghie soborul de preoți și diaconi au fost sub protia Preasfințitului Părinte Andrei.

La această zi de sărbătoare din Araci, satul de reședință a Comunei Vâlcele, au fost prezente și oficialități centrale și locale precum Prefectul Județului Covasna, domnul Cucu Sebastian, fostul Prefect al județului Covasna, domnul Marinescu Dumitru, secretarul Primăriei Comunei Vâlcele, domnul Poiană Ion care a fost delegat spre a reprezenta pe viceprimarul Cucu Nicolaie din Comuna Vâlcele, Directorul Scolii Gimnaziale din Apața, domnul Moraru Emil.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, fostul paroh, părintele Fărcaș Iuliu a fost hirotesit Iconom Stavrofor iar actualul preot paroh, Coca Filip, hirotesit Sachelar.

Câteva fraze din Hrisov : „Prima biserică din Araci, construită din piatră și cărămidă, a fost atestată la anul 1688, iar după dărâmarea ei, vrednicii credincioși ortodocși din localitate au ridicat un alt locaș de închinare din lemn, amintit în documentele vremii la anul 1767, care ulterior a ars, precum și biserica din zid construită între anii 1881-1888 în timpul păstoririi preotului Dionisie Nistor, dărâmată în urma cutremurului din anul 1940.

Între anii 1955-1964 preotul Aurel Nistor împreună cu bunii credincioși din localitatea Araci construiesc, cu binecuvântarea și sprijinul Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae Colan, Mitropolitul Ardealului, fiu al satului Araci, o monumentală biserică cu hramul „ Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir”, care a fost târnosită de Preasfințitul Părinte Emilian Antal la 25 octombrie 1964. Cutremurul din anul 1977 a afectat grav biserica, fapt pentru care slujbele au fost oficiate ulterior la capela amenajată în cladirea Casei culturale confesionale din incinta sfântului locaș.

În anul 2007 la inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ioan Selejan, fost Chiriarh al locului, s-a pus piatra de temelie pentru noua biserică cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din dorința ca dreptmăritorii creștini din Parohia Araci să aibă un locaș de închinare nou care să pună în cinste și vrednicie această comunitate creștină românească cu bogată istorie și care să păstreze vie memoria eroilor și a marilor personalități răsărite din aceste părți.

Lucrările de construcție s-au desfășurat între anii 2007-2016, cu sprijin substanțial din partea Centrului Eparhial și din partea bunilor credincioși care au ajutat la ridicarea acestui edificiu eclezial, iar pictura a fost executată în tehnica tempera de către pictorii Adrian și Rodica Oltean.

Aceste lucrări bineplăcute lui Dumnezeu și dreptcredincioșilor ortodocși români din această parte de țară, cu părintească dragoste luându-le în seamă Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a târnosit această biserică astăzi, 11 septembrie 2016,  Duminica Dinaitea Înălțării Sfintei Cruci, în fruntea preacucernicilor preoți adunați în sobor sporit și a credincioșilor din Parohia Araci precum și a celor veniți din parohiile învecinate, dăruind acestui locaș de închinare și un al doilea hram „ Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla”.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu