În ziua de 19 Iunie 2016, când prăznuim sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt Biserica din Parohia Corbu Protopopiatul Călimani județul Harghita a îmbrăcat haina târnosirii de către Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Câteva fraze din Hrisov: „Biserica cu hramul „Pogorârea Duhului Sfânt” s-a zidit între anii 1926-1928 de către vrednicii dreptmăritori creștini sub îndrumarea și cu osteneala preotului paroh Alexandru Cojocaru. În decursul anilor preoții care au slujit la altarul acestei bisericii împreună cu comunitatea euharistică au efectuat lucrări de întreținere a sfântului locaș. Cu binecuvântarea ÎnaltPreasfințitului Părinte Ioan și cu sprijinul Consiliului Local Corbu, a ctitorilor și a binefăcătorilor între anii 1996-2003 s-au efectuat lucrări de schimbare a acoperișului și ferestrelor iar între anii 2007-2016 în timpul păstoriri preotului paroh Vătămanu Florin-Elisei s-au desfășurat lucrări de renovare interioară și exterioară și mai multe lucrări de înfrumusețare și a fost pictată în tehnica „fresco”. Aceste lucrări bine plăcute Lui Dumnezeu și dreptcredincioșilor ortodocși români din această parte de țară, cu părintească dragoste luându-le în seamă, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a târnosit această biserică, astăzi 19 Iunie 2016, Praznicul Pogorârii Sfântului Duh în fruntea preacuvioșilor și preacucernicilor preoți adunați în sobor sporit și numeroșilor credincioși ai parohiei Corbu și a celor veniți din celelalte parohii ale Protopopiatului Călimani”.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu