Programul liturgic a debutat în dimineața zilei cu sfinţirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale, fiind urmat de Sfânta Liturghie săvârşită de un sobor de 7 ierarhi ai Sfântului Sinod, între care amintim pe: Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor,  Preasfițitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfințitul Părinte Mihail, Episcopul Ortodox Român al Austriei și Noii Zeelande.

La momentul sfintei slujbe au fost de față autorități centrale, județene, locale, tineri îmbrăcați în costume populare, dar şi credincioşi din toată Eparhia.

Secretariatul Eparhial,

Sectorul Media și Comunicații