Joi, 14 septembrie 2017, de praznicul Înălțării Sfintei Cruci, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei împreună cu Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, au săvârșit o slujbă de sfințire a noului Centru de Tineret „OrthoCaffè” din Hațeg, amenajat cu binecuvântarea și prin purtarea de grijă a ierarhului hunedorean și cu sprijinul Protopopiatului Ortodox Hațeg, prin părintele protopop Antonie Budiul.

Centrul de tineret „OrthoCaffè” este situat în orașul Hațeg, pe strada Bisericilor, nr 15. Acesta este alcătuit dintr-un spațiu de socializare amenajat pentru întâlnirea tinerilor, spațiu în care tinerii și elevii vor putea servi o cafe sau un ceai, oferite gratuit de către Protopopiatul Ortodox Hațeg. Centrul dispune de o cameră de consiliere psiho-pastorală, o sală de videoproiecție, miniconferințe și miniconcerte precum și o sală multifuncțională în care se vor desfășura diferite activități precum ateliere de creație și diverse programe catehetice, educative, culturale, artistice cu caracter duhovnicesc. Centrul de tineret „OrthoCaffè” din Hațeg reprezintă al doilea centru de acest gen din Episcopia Devei și Hunedoarei, celălalt funcționând deja în Deva încă din luna decembrie a anului trecut.

Preluat de pe site-ul Episcopiei Devei si Hunedoarei.