Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie, Joi 4 Martie,  la Mănăstirea „Schimbarea la Față” din Sita Buzăului împreună cu stareții, starețele și duhovnicii sfintelor mănăstiri din Episcopie.

După otpustul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a oficiat slujba Parastasului pentru viețuitorii sfintelor mănăstiri din Eparhie trecuți în veșnicie. Apoi a acordat stareților, duhovnicilor și maicilor starețe care au rangul de stavrofore, Ordinul Eparhial „Mărturisitorii credinței străbune”.

A precedat apoi sinaxa monahală care a fost prezidată de către Ierarhul locului. Ședința a avut loc în Paraclisul „Buna Vestire” din incinta mănăstirii.

În cadrul ședinței au fost susținute două referate cu titlurile „Taina morții ca viață în perspectiva biblică și filocalică” și „Viața monahală și învățătura creștină despre moarte” , cu acest prilej au avut loc și o serie de discuții legate de probleme administrative, liturgice și duhovnicești.

În Episcopia Covasnei și Harghitei există 9 mănăstiri, 4 schituri, 2 paraclise episcopale și 4 metocuri.

 

Sfânta Liturghie oficiată la Mănăstirea „Schimbarea la Față” din Sita Buzăului.

Sinaxa Monahală oficiată în Paraclisul „Buna Vestire”.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu