În seara zilei de Joi din Săptămâna Patimilor Preasfințitul Părinte Andrei a slujit Denia celor 12 Evanghelii la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc, unde la Evanghelia a V-a a fost scoasă Sfânta Cruce în mijlocul Bisericii spre închinarea credincioșilor.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Cele 12 lecturi sunt relatările celor 4 evangheliști despre răstignirea și moartea Mântuitorului pe Cruce. Mulțimea sensurilor duhovnicești este copleșitoare și uimitoare. Patimile Mântuitorului sunt minunate după cum minunile Lui sunt pătimite. Aceste Sfinte Evanghelii ne dăruiesc putere din puterea lui Hristos și binecuvântare. Sfânta Scriptură a prevăzut moartea Mântuitorului, modul în care s-a comportat natura înconjurătoare și diferite persoane cum s-au comportat în fața suferințelor și în fața morții a Mântuitorului Iisus Hristos. Vedem un lucru deosebit în fiecare categorie de oameni. Unii care se îndepărtează de Hristos, alții cu dușmănie și indiferență, dar sunt și oameni fideli până la capăt, Maica Domnului, Sfântul Ioan Evanghelistul, Iosif din Arimateia, Simon din Cirena și Nicodim. Ponțiu Pilat sub presiunea cărturarilor și fariseilor cedează și le face voia pentru a nu își pierde scaunul. Maica Domnului a purtat în sine taina Bisericii, iar ucenicul iubit reprezintă clerul fidel al lui Hristos. Să ne învredinicească Bunul Dumnezeu și să fim fideli Bisericii și neamului românesc până la sfârșitul vieții noastre!”