Astăzi, 6 mai 2024, în Sfânta și Marea Duminică a Paștilor, la Catedrala Episcopală din Municipiul Miercurea Ciuc a fost săvârșită, sub protia Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, slujba Vecerniei numită și „A doua Înviere”.
În cadrul acestei slujbe, precum prevede rânduiala tipiconală a perioadei Penticostarului, a fost citită de pe amvon, în bătaia clopotelor, de către slujitorii Sfintelor Altare, Sfânta Evanghelie de la Sfântul Ioan 20, 19-25, care amintește de arătarea în prima zi a săptămânii, ucenicilor săi, a Mântuitorului celui Înviat.
În cadrul cuvântului de învățătură rostit, Pc. Pr. Teodor Bijec, Vicar Eparhial, a întărit faptul că arătarea Mântuitorului i-a încredințat pe aceștia – precum și pe noi toți – de realitatea Învierii Sale, făcând din aceia care-I urmează Lui, martori și mărturisitori ai adevărului Învierii.
La finalul sfintei slujbe, Preasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii veniți în număr mare și i-a îndemnat la stăruință în credință și în dreaptă mărturisire.
Hristos a înviat!
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0722-768x1024.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0726-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0737-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0731-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0735-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0749-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0729-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0724-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0730-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0743-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0745-1024x844.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0754-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0748-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0761-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0758-736x1024.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0764-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0769-1024x768.jpg)
![](https://episcopiacvhr.s3.eu-central-1.amazonaws.com/2024/05/IMG_0774-1024x866.jpg)
© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu