Astăzi, 12 Martie 2017, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sf Prooroc Ilie Tezviteanul„ din parohia Zăbala, protopopiatul Sfântu Gheorghe județul Covasna fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa a spus credincioșilor: „Minunea vindecării slăbănogului a avut loc în „Cetatea Sa” Capernaum. Slăbănogul a fost înconjurat de dragostea și afecțiunea a patru consăteni care îl slujeau purtându-l pe umerii lor. Văzând credința lor, Hristos i-a spus slăbănogului „Iertate îți sunt păcatele tale”(Matei 9,2). Este primul om iertat din lume, este vindecat pe fundamentul credinței altora. După întalnirea cu Hristos, s-a întors acasă sănătos, pe picioarele lui mărturisind împreună cu cei prezenți puterea dumnezeiască a binefăcătorului. Mântuitorul Iisus Hristos nu este doar un om cu puteri miraculoase, ci El este Fiul lui Dumnezeu Întrupat. Mesajul Evangheliei de astăzi este că El este Dumnezeu.”

Sectorul Comunicații Media