Sâmbătă 28 Mai 2016, Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie în Comuna Rădășeni din județul Suceava la invitația Preasfințitului Timotei Prahoveanul și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitul Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților.

Protia a avut-o Arhiepiscopul locului Înaltpreasfințitul Pimen, înconjurat de Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfințitul Timotei Prahoveanul, Episcop Vicar Patriarhal al Arhiepiscopiei Bucureștilor și Preasfințitul Emilian, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

La sfârșitul Sfintei Liturghii s-a săvârșit parastasul pentru tatăl Preasfințitului Timotei, Aioanei Miron la 7 ani de la deces când s-a sfințit și crucea de la mormânt.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu