Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Joia Mare la parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Tulgheș, județul Harghita.

În această zi s-a oficiat în întreaga Biserică Ortodoxă Liturghia Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia,  în cadrul slujbei se scoate Sfântul Agneț fiind sfințit în timpul Sfintei Liturghii. Acesta este păstrat în interiorul Chivotului de pe Sfânta Masă, iar miridele rezultate după sfărâmarea acestui agneț se vor folosi în cazuri importante precum, oameni bolnavi, copii și alte situații speciale.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Andrei, împreună cu soborul slujitor au ieșit în întâmpinarea credincioșilor și copiilor îmbrăcați în costume populare care au adus în coșuri cele necesare pentru pregătirea Sfintelor Paști care se sfințesc în cadrul Sfintei Liturghii de după Slujba Invierii. Grupurile de copii au cântat pricesne închinate Mântuitorului Iisus Hristos.

Preasfinția Sa i-a binecuvântat pe toți și le-a urat Sărbători binecuvântate.