Și-n această zi de 20 decembrie 2017, cântarea tradițională a colindului strămoșesc s-a auzit în Centrul Eparhial din Miercurea Ciuc, loc unde alaiul colindătorilor a fost primit de Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei.

Preasfinția Sa a amintit în cuvintele de învățătură pe care le-a adresat tuturor colindătorilor din această zi, că moșii și strămoșii neamului nostru au purtat vii obiceiurile tradiționale specifice, prin jerfelnicie și mărturisire și că însuși Domnul Iisus Hristos este Cel care trebuie să se nască și să crească în noi, în vederea mântuirii. Ierarhul a realizat și o scurtă exegeză a portului popular autentic, ca icoană a vrednicei amintirii a credinței înaintașilor. A amintit și despre Sfintele Taine de Inițiere și importanța rugăciunii încredințate în ajutorul Tatălui Ceresc, ca necesitate a asumării gândului că Însuși Hristos lucrează prin oameni, iar istoria, consemnează vrednicia sau nevrednicia noastră, după cum a făcut-o și cu înaintașii noștri, îndemnând pe toți să devină medalioane vii a Praznicului Nașterii Domnului.