Astăzi, 21 ianuarie, în duminica a 32-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a slujit la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși din Municipiu.

Răspunsurile la strană au fost date de către Corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.

Preasfinția Sa, la chinonic, a vorbit celor prezenți despre Pericopa Evanghelică (a lui Zaheu), rostită în cadrul Sfintei Liturghii: „Astăzi am ascultat pericopa evanghelică de la Sfântul Apostol Luca, din capitolul 19, versetele 1-10. Ni se prezintă cazul unei convertiri, a unui vameș pe nume Zaheu, care era în slujba Imperiului Roman. Zaheu, derivă din ebraicul „Zakkay”, care înseamnă cel pur, cel curat, cel innocent. Vameșii erau tare lacomi, luau mai mult decât permitea legea din dările care trebuiau date Imperiului. Acest vameș era foarte disprețuit și toți îl considerau trădător de neam iudaic, fără milă față de orfani, săraci și văduve. Evanghelistul Luca ne spune: „Și intrând, trecea prin Ierihon. Și iată un bărbat, cu numele Zaheu, și acesta era mai marele vameșilor și era bogat” (Luca 19, 1-2). Această veste că Iisus vine din Nazaret în Ierihon s-a aflat foarte repede de către popor și de către vameș. Zaheu, aflând că trece Învățătorul Iisus, a dorit să-L vadă, dar fiind mic de statură nu îl putea vedea de mulțimea de oameni din jurul Lui: „Și alergând el înainte, s-a suit într-un sicomor ca să-L vadă, căci pe acolo avea să treacă. Și când a sosit la locul acela, Iisus, privind în sus, a zis către el: Zahee, coboară-te degrabă, căci astăzi în casa ta trebuie să rămân” (Luca 19, 4-5). Ce onoare mare să intre Învățătorul în casa unui păcatos, toți îl știau că este hoț și lacom, fura și nu dădea taxele după legea romanilor. Zaheu s-a coborât din sicomor și l-a primit pe Mântuitorul în casa sa. Sfântul Ioan Gură de Aur are un frumos comentariu la evanghelia de astăzi: „Dumnezeu nu l-a căutat pe mai marele vameșilor, ci l-a căutat pe omul Zaheu!”. Apostolul Luca ne spune: „Și a coborât degrabă și L-a primit, bucurându-se. Și văzând, toți murmurau, zicând că a intrat să găzduiască la un om păcătos”(Luca 19, 7-8). Zaheu îi spune lui Iisus din Nazaret: „Iar Zaheu, stând, a zis către Domnul: Iată, jumătate din averea mea, Doamne, o dau săracilor, și, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, întorc împătrit.” (Luca 19, 8). Acest Zaheu, nu numai că a renunțat la ceea ce a făcut rău, dar a și corectat greșelile pe care le-a făcut în viață. Sfântul Ioan Gura de Aur ne spune despre această convertire a vameșului că: „Aceasta este adevărata convertire, nu să renunți numai la rău, ci și să corectezi ceea ce ai greșit în tine.” Ce l-a determinat pe Zaheu să se convertească? Răspunsul ni-l dă tot Sfântul Ioan Gură de Aur: „S-a convertit datorită conștiinței sale apăsate de păcat”. Conștiința care l-a chinuit a fost cel mai mare judecător al său. Sfântul Vasile cel Mare ne spune: „Dacă nu îți schimbi conștiința ca să nu te mai chinuie, nu ai rezolvat nimic pe pământ”. Dumnezeu ne caută, dar în același timp așteaptă și un răspuns. Să-l primim pe Dumnezeu în casa sufletelor noastre și să-L ospătăm cu noi la masă!”.

 

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu