La momentul potrivit al Slujbei, Preacucernicul Diacon Ioan Axintioaie, a primit harul Duhului Sfânt și Taina Sfintei Preoții, fiind hirotonit pe seama Parohiei Odorheiul Secuiesc II, cu Hramul „Schimbarea la față”, Protopopiatul Miercurea Ciuc.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Macarie, care a arătat chipul iubirii jertfelnice întruchipat în ajutorarea tuturor celora ce au nevoie de acesta, fără a aștepta nici o răsplată aici pe pământ, și pentru a-și lega inima de plata din ceruri: „Iubiții mei fii și fiice duhovnicești, noi avem modele într-o lume care zice că duce lipsă de acestea, anume pe Maica Domnului, pe Sfinți, și mai ales pe Mântuitorul Hristos, care ni s-au arătat nouă începătură întru toate și atunci dovedim că suntem buni creștini când iertăm pe cei care ne fac rău, vrășmășindu-ne pe drept sau pe nedrept. Fiți sprijinul material al oamenilor din jurul frățiilor voastre, spre a da o formă duhovnicească ajutorului acordat.”

Un reper important al zilei a fost și acela al binecuvântării lucrărilor realizate la Casa care găzduiește în regim de Orfelinat copii aflați în grija obștii monahale, care au fost posibile cu bunăvoința și implicarea mai multor binefăcători.

 

Secretariatul Eparhial,

Sectorul media și comunicații