Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, pe data de 30 mai a.c., a avut loc la sediul Centrului Cultural ”Miron Cristea” și al Muzeului Oltului și Mureșului Superior din Miercurea Ciuc, un spectacol cu ocazia Olimpiadei Județene ”Meșteșuguri artistice tradiționale”, ediția XXI-a.

Astfel într-un parteneriat al instituțiilor mai sus amintite împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Harghita aproximativ 200 de lucrări, ai tot atâtor tineri participanți, au fost jurizate, iar cu această ocazie și premiate, lucrări provenite de la unitățile școlare din Miercurea Ciuc, Gheorgheni, Subcetate, Toplița, Corbu, Tulgheș, tineri îndrumați de către preoții parohi, și profesorii de religie.

Ziua a fost îmbogățită și înfrumusețată și prin participarea celor 100 de tineri care în această perioadă participă la proiectele culturale ale Asociației Social Educative Andrei Șaguna în parteneriat cu Consiliul Județean Harghita, ”Tradiție și Măiestrie” și ”Dăinuind prin Artă și Tradiție”, în care tinerii au participat la cursuri de pictură icoane pe sticlă, dar și cursuri de dans popular.

Evenimentul moderat de către doamna inspector școlar Dorina Drăghici, a fost posibil datorită mobilizării unei echipe formate din preot Laurențiu Panciu-secretar eparhial și responsabil pe sectorul Cateheză și Tineret, și coordonatorii: Loredana Bijec, Angelica Oltean, Nicoleta Pârvu.

 

Pr Cristian Cristinoi