Încă din zorii zilei, glasul cel frumos al mai multor grupuri de colindători, din cuprinsul Episcopiei Covasnei și Harghitei, a răsunat în Centrul Eparhial vestea cea bună a Nașterii Domnului Iisus Hristos.

Astăzi, 20 decembrie, chiriarhul eparhiei a primit colinda elevilor de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Miercurea Ciuc, precum și grupurile de colindători de la Școala Gimnazială Tulgheș, urmați de cei ai parohiei Gheorgheni, Colegiului Național „Octavian Goga” din Miercurea Ciuc, Parohiei Bilbor din protopopiatul Călimani, Parohiei Ortodoxe Nr.2 Miercurea Ciuc – Paraclis Episcopal, grupul vocal „Voievozii Munților” din Vâlcele, grupul de tineri al Parohiei Întorsura Buzăului, precum și un grup de preoți din Protopopiatul Călimani.

Preasfinția Sa a adresat arhiereasca sa binecuvântare, rostind cu acest prilej un frumos cuvânt de învățătură, îndemnându-i pe toți, cei care în cursul zilei de astăzi au trecut pragul Episcopiei, să păstreze cu însuflețire obiceiurile cele frumoase ale poporului român, apreciindu-i și felicitându-i pentru că au îmbrăcat costumele populare specifice neamului nostru – icoană a rugăciunii strămoșilor, oglindită-n portul tradițional.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu