Cu ocazia praznicului Înălțării Domnului, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi în Biserica „Înălțarea Domnului” din Municipiul Toplița.

După otpustul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a binecuvântat și a sfințit icoana „Înălțării Domnului” și Troița care au fost ridicate la intrarea în incinta bisericii.

La sfârșitul Sfintei Liturghii soborul slujitor în frunte cu Preasfinția Sa s-au deplasat la monumentul Eroilor de la Gura Secului – Toplița, unde în prezența oficialităților centrale și locale s-a săvârșit parastasul pentru eroii neamului românesc.

La sfârșitul parastasului mai multe unități militare din zonă au prezentat Onorul.