Astăzi, 5 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de un sobor de preoți și diaconi, în parohia Bilbor din județul Harghita.

La inițiativa Preacucernicului părinte protopop Apostol Dumitru, protopop al protopopiatului Călimani, s-a săvârșit Sfânta Liturghie cu ocazia împlinirii a 40 de ani de la terminarea Seminarului Teologic. La aceasta au participat o mare parte din colegii Preacucerniciei sale din toată țara și din străinatate.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a evidențiat Sfânta Taină a preoției – misiune sfântă pe pământși în cer.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa, alături de soborul slujitor, a oficiat slujba parastasului pentru cei trecuți în veșnicie.

© Episcopia Covasnei și Harghitei