Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească în Parohia Livezi, Protopopiatul Miercurea-Ciuc, județul Harghita, alături de un sobor de preoți și diaconi, în prezența preacuvioaselor monahii de la Mănăstirile „Acoperământul Maicii Domnului și Sfântul Ierarh Nicolae” din Miercurea-Ciuc și Izvorul Mureșului,  a multor credincioși din localitate și împrejurimi, cu prilejul aniversării împlinirii a 50 de ani de viață a Părintelui Paroh, Suciu Călin-Pavel.

În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotesit duhovnic Preotul Bucur Valentin-Ionuț, Parohul Parohiei Joseni, Protopopiatul Miercurea-Ciuc.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Ierarhul a subliniat sublimitatea și importanța misiunii preoțești în comunitate, preotul fiind păstorul sufletesc, îndrumătorul duhovnicesc, duhovnicul legat cu inima de fiecare suflet din parohie și „iconomul tainelor lui Dumnezeu”, cel care poartă în slujirea sa marea responsabilitate a conducerii pe calea mântuirii a credincioșilor pe care îi păstorește.

De asemenea, Ierarhul a menționat faptul că, prezența și slujirea din această zi a Preasfinției Sale și a soborului de preoți și diaconi, alături de preacuvioasele maici și bunii credincioși, stă sub semnul unei îndoite semnificații: aceea de a ne împărtăși din darul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii și aceea a prețuirii și felicitării Părintelui Paroh în ziua împlinirii a 50 de ani de viață.

Ierarhul a vorbit despre belșugul duhovnicesc care a însoțit cei 26 de ani de preoție ai Părintelui Călin-Pavel, prin care a adus mângâiere și curaj, hrană duhovnicească, har și binecuvântare credincioșilor păstoriți de-a lungul vremii până acum.

Preasfinția Sa a adus în atenție câteva citate ale Sfântului Ioan Hrisostom despre preoție, care au reînnoit în conștiința tuturor faptul că preotul este „mâna lui Hristos” și „lingurița lui Dumnezeu” prin care credincioșii sunt împărtășiți cu Sfintele și Dumnezeieștile Taine.

În cuvântul său Preacucernicul Părinte Suciu Călin-Pavel a adresat mulțumiri Preasfințitului Părinte Andrei pentru binecuvântarea, îndrumarea părintească și susținerea continuă în slujirea clericală și administrativă din parohie și de la Centrul Eparhial unde părintele este în ascultarea de consilier eparhial, precum și pentru prețuirea deosebită acordată de Chiriarh bunilor credincioși livezeni în decursul arhipăstoririi Sale de până acum.

În continuare, Părintele Paroh a fost felicitat de familie, de comunitate și de toți cei prezenți, după care a urmat o agapă creștină la Căminul Cultural din satul Livezi, unde au continuat cuvinte de apreciere și felicitare la adresa Părintelui Călin-Pavel rostite de părinții consilieri de la Centrul Eparhial, de către părinții protopopi și câțiva preoți colegi de facultate.

Răspunsurile la strană au fost date de către Preacuvioasele Monahii prezente la Sfânta Liturghie.

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei