În a doua zi a Postului Mare, la Catedrala Episcopală, a fost săvârșită slujba Pavecerniței Mari și a fost citită a doua parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, de către Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei și preoții slujitori. Obștea de maici a Mănăstirii „Sfântul Ierarh Nicolae” a dat răspunsurile la strană. 

După otpustul Pavecerniței Mari, Preacucernicul Părinte Bijec Eugen – Teodor, Consilier Administrativ Bisericesc, a rostit un cuvânt de învățătură, în care a vorbit despre importanța rugăciunii, asceza și ridicarea noastră din păcat prin spovedanie și împărtășirea cu Sfintele Taine. Părintele i-a îndemnat pe credincioși, amintind de cuvintele Mântuitorului: „Intrați prin poarta cea strâmtă; căci largă este poarta și lată este calea care duce la pieire, și mulți sunt cei care o află. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață, și puțini sunt care o află” (Matei 7, 13-14). La sfârșitul cuvântului le-a urat credincioșilor prezenți putere pe calea ce sfântă a postului, a rugăciunii, a căinței și a smereniei.”

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu