În data de 27 august 2017, clerul și credincioșii din orașul Miercurea Ciuc, adunați în rugăciune în Biserica ocrotită prin rugăciunile Sfântului Ierarh Nicolae, sub Acoperământul Maicii Domnului, a gustat din bucuria scrierii unui moment de aleasă importanță duhovnicească, prin prezența în mijlocul acestora a Preasfințitului Părinte Polycarp de Belogradchik, Episcop-Vicar al Mitropoliei Vidinului, și a Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei.

Plini de credință au ascultat slujba Dumnezeieștii Liturghii, iar mai apoi cuvântul de învățătură al Ierarhului locului, care a învățat pe cei prezenți despre importanța statorniciei în credință și-n rugăciune, precum și despre părăsirea grijilor lumești în momentul căutării lui Dumnezeu, pentru a nu fi aflați rușinați asemenea tânărului bogat, care dornic fiind de a afla Împărăția Cerească, a renunțat la căutare, datorită micimii sale sufletești. Chiar dacă era un om religios, nu s-a putut lepăda de cele ale lumii. Îndemnul Ierarhului, a fost cuvântul Mântuitorului: „Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga vouă.”

Preasfințitul Părinte Polycarp a mulțumit Preasfințitului Părinte Andrei pentru dragostea duhovnicească cu care a fost întâmpinat de poporul binecredincios, precum și de clerul rugător al Sfintelor Altare, adresând tuturor celor prezenți pacea, binecuvântarea, și prețuirea Sa.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Corala Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc.