Și-n acest an, cetele de colindători ale unităților militarizate din aria teritorială a municipiului Miercurea Ciuc au adus colindul cel bun și sfânt, în cadrul Centrului Eparhial al Episcopiei Covasnei și Harghitei.

Cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Andrei a adresat tuturor celor prezenți, un bogat cuvânt de învățătură, amintindu-le faptul că poporul nostru român este un bun păstrător prin folclor și cultură a adevărurilor fundamentale ale credinței celei drept-măritoare, ortodoxe, pe care nu de puține ori, mai cu seamă în preajma slăvitului Praznic al Nașterii Domnului, le transpune în frumoasele colinde – icoană a tradiției și mărturisire a nestrămutatei încrederi că Dumnezeu, prin întruparea Fiului Său dăruiește lumii Mântuitor.

De asemenea Preasfinția Sa a mulțumit pentru buna colaborare instituțională, tuturor conducătorilor structurilor militarizate, precum și celor aflați în subordinea acestora, transmițându-le arhiereasca Sa binecuvântare.

 

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu