Astăzi, 3 noiembrie 2016, unit în Catedrala din Baia Mare, întreg Maramureșul a înălțat rugăciuni pioase pentru vrednicul său Păstor, acum înălțat la Cel pe care mult l-a dorit încă din această viață.

La această clipă de despărțire i-a stat alături un număr foarte mare de credincioși, care și-au unit inimile în rugăciune alături de clerul cel binecredincios, sub protia a multor Ierarhi din cadrul Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, între care, a fost prezent spre a-și aduce recunoștința pentru părinteștile sfătuiri primite și Preasfințitul Părintele nostru Andrei Episcopul Covasnei și Harghitei.

După săvârșirea Slujbei de Înmormântare, Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a dat citire cuvântului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la slujba de înmormântare a Arhiepiscopului Justinian: „Prin fidelitatea sa faţă de credinţa ortodoxă, tradiţia liturgică şi canonică a Bisericii noastre, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Justinian rămâne în memoria noastră a tuturor ca fiind un ierarh luptător, un păstor dinamic şi un evlavios slujitor liturgic. Totodată, Voievodul Maramureşului a fost un mare patriot, iubind şi apărând valorile spirituale şi culturale ale poporului român, se menţionează în Cuvântul Patriarhului României.”

Locul de odihnă veșnică al trupului și l-a rânduit încă din timpul vieții, în poarta Mănăstirii Rohia, iar al sufletului în Ceruri, parcă așteptând ca și odinioară pe toți oamenii ce-și pleacă capul și inima lui Dumnezeu în acest spațiu monastic, spre a-i binecuvânta.

Veșnica lui pomenire, din neam în neam!

Secretariatul Eparhial

Sectorul media și Comunicații