În data de 7 ianuarie a fiecărui an, creștinii dreptcredincioși care poartă numele Sfântului Prooroc Ioan, își serbează ocrotitorul ceresc, dorind cu sufletul plin de rugăciune mijlocirea acestuia în fața Tronului Ceresc.

Prilejuită de această sărbătoare a fost și slujirea Întâistătătorului Eparhiei noastre, a Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, la Sfânta Mănăstire Izvoru Mureșului din localitatea omonimă, care în mijlocul unui numeros sobor de preoți și diaconi și a unei mari mulțimi de credincioși a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înălțând rugăciuni în cinstea Înaintemergătorului și Botezătorului Ioan.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre chipul ascultării definit în haina smereniei sufletului rugător al Sfântului Ioan Botezătorul: „Iubiții mei copii sufletești, Sfântul Ioan Botezătorul a fost cel care prin alipirea sufletului său de Cuvântul Adevărului, de Dumnezeu, a predicat tuturor claselor sociale, certând păcatul și provocând pe păcătoși la îndreptare. Într-o lume în care păcatul a ajuns să fie ridicat la rang de cinste, cuvântul său duhovnicesc ataca depărtarea de Dumnezeu și tăia până în rărunchii firii rădăcina necredinței, dorind sporirea în ascultare față de Cel care avea să vină după El: Hristos Iisus Domnul nostru.”

         În cadrul Sfintei Liturghii a fost Hirotonit în treapta Diaconiei Teologul Mihai Șraer, iar Preacuviosul Ierodiacon Pantelimon Chifu, viețuitor al Sfintei Mănăstiri „Icoana Maicii Domnului Prodromița” Comandău, a fost hirotonit întru Ieromonah.

Răspunsurile liturgice la strană au fost date de Corul alcătuit din Obștea Mănăstirii.

 

Secretariatul Eparhial,

Sectorul Media și Comunicații