În Duminica a 23-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus credincioșilor: „În timpul Mântuitorului, Palestina era locuită de evrei, în mijlocul ei între cele două provincii, Galileea și Iudeea se afla un ținut numit Decapole, locuit de Greci urmași al lui Alexandru cel Mare și triburi păgâne venite din Fenicia. Între aceste 10 cetăți, Decapole se afla cetatea Gadara, la sud de lacul Ghenizaret, iar pe cealaltă parte era Capernaumul, orașul de reședință al Mântuitorului Hristos. Vine Hristos Domnul înconjurat de mulțime mare și de ucenici care erau interesați de cuvântul Lui, să intre în Gadara. La poarta cetății îl întâmpină demonizatul. Demonizarea este o boală a sufletului, acolo se instalează diavolul și îi schimbă personalitatea omului, îl rupe de societate așa cum este acest îndrăcit. Dormea în morminte acolo unde este împărăția fricii. Mântuitorul poruncește diavolului să iasă din el. Diavolul îi recunoaște calitatea de Fiu al lui Dumnezeu. Domnul îl întreabă care îți este numele? Iar diavolul răspunde: Legiune! Adică un număr între 4000 și 6000. Iisus Hristos ca Dumnezeu adevărat le poruncește să iasă din om și să intre în porci, iar porcii se aruncă în mare. Sfântul Ioan Hrisostom spune: „Hristos a îngăduit să intre în turma de porci pentru a arăta că la Judecata de apoi, demonii vor fi trimiși în adâncul iadului după cum porcii au fost aruncați de către demoni în adâncul lacului”. Locuitorii din Gherghesa erau prea mult preocupați de câștigul celor materiale și prea puțini interesați de viața veșnică. Carnea de porc era comercializată, făceau export garnizoanelor romane care se aflau în Palestina. Cel vindecat de Mântuitorul a devenit mărturisitor al evangheliei cât și pildă de urmat pentru noi. Gadarenii nu au arătat nici recunoștință față de Hristos pentru că a eliberat un om de stăpânire diavolească, nici pocăință ci s-au gândit doar la paguba suferită și la posibile forme de pedeapsă din partea Mântuitorului. Doctorul doctorilor nu l-a primit pe vindecat în grupul  care îl însoțea ci a dat o altă formă de misiune – apostolat în familie, acolo îl trimite să spună: „Cât bine ți-a făcut ție Dumnezeu?” (Luca 8; 39). Așa ne vrea Hristos, apostoli în familiile noastre și în societatea în care trăim”.

Răspunsurile la strană au fost date de către Corala Catedralei Episcopale „Pocrov”.

 

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu