Astăzi, 21 noiembrie 2016, Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a fost așteptat încă din zorii dimineții cu cântări de bucurie de credincioșii comunității euharistice din orașul Bălan, veniți în număr mare spre a-i da cinstea cuvenită ocrotitoarei Bisericii lor, Maica lui Dumnezeu, Pururi Fecioară Maria în Biserica cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a arătat cum istoria biblică se pliază pe istoria umanității curățite de păcat, deoarece acolo unde vrea Dumnezeu se biruiește rânduiala firii, Maica Domnului fiind chip al plinirii rugăciunilor părinților fără de prunci, dar totodată și izvor al curățeniei și cuvioasei făptuiri prin starea în templu și împlinitoare a Legii Vechi, oglindindu-o pe Cea Nouă, și fiind model al ascultării prin plinirea profeției mesianice „iată Fecioara va lua în pântece și va naște Fiu”.

La sfârșitul slujbei au urmat mulțumiri adresate de Părintele Cristinoi Cristian, Parohul Parohiei Bălan I, precum și binecuvântarea și prețuirea  Preasfinției Sale, adresată credincioșilor din această comunitate, vădită prin acordarea din partea Ierarhului a unor Iconițe ale Praznicului.

A fost săvârșită și slujba Parastasului pentru cei adormiți din acest oraș, a minerilor care și-au pierdut viața în măruntaiele pământului, a celor adormiți din cimitirul Parohiilor Bălan I și II, dar și a ctitorilor și binefăcătorilor care au adormit întru Domnul.