Patriarhul Ierusalimului a fost întâmpinat joi la Catedrala Patriarhală din București de Patriarhul României.

La primirea în Catedrala Patriarhală istorică a fost oficiat un Polihroniu.

Bine ați venit în țara și în Biserica noastră!

„Bine ați venit în țara și Biserica noastră!” i-a spus după slujbă Preafericitul Părinte Patriarh Daniel conducătorului Patriarhiei Ierusalimului și a întregii Palestine.

Patriarhul Daniel a rememorat vizita din 2014 a Patriarhului Teofil și a spus de ce se află din nou Preafericirea Sa la București:

„Să concelebrăm pentru prima dată hramul Catedralei Naționale ca mărturie și prilej de sfântă comuniune și de cooperare misionară între Bisericile noastre”.

Preafericitul Părinte Teofil s-a arătat entuziasmat că va participa la sărbătoarea Sfântului Andrei în „podoaba arhitecturală a orașului București și a întregii Românii” cea tocmai sfințită care este „rod al evlaviei poporului român”.

Dar prețios pentru Catedrala Națională

La final, Patriarhul Teofil a anunțat că delegația Patriarhiei Ierusalimului a adus în dar pentru Catedrala Mântuirii Neamului un fragment din moaștele Sf. Ioan Iacob Hozevitul și un veșmânt al acestui cuvios.

Cele două relicve ale Sf. Ioan Iacob. Foto: Basilica.ro

Cele două relicve au fost așezate spre cinstire în jurul orei 14:00 în Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a spus că ulterior, cele două relicve ale „românului sfânt din Țara Sfântă” vor fi așezate într-unul din paraclisele aflate la subosolul Catedralei Naționale care va fi închinat Sf. Ioan Iacob.

Aeronava care a adus delegaţia Patriarhiei Ierusalimului a aterizat pe Aeroportul Internațional Henri Coandă în jurul orei 09:50.

Preafericitul Părinte Teofil, Patriarhul Ierusalimului a venit în România pentru a participa în București la primul hram al Catedralei Naționale, dar și în Alba Iulia la ceremoniile dedicate Zilei Naționale și Anului Centenar.

Foto credit: Basilica.ro