Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, în eparhia noastră s-au desfășurat mai multe acțiuni de ajutorare a tinerilor școlari, care provin din familii defavorizate, cu venituri materiale reduse, și care se află în prag de abandon școlar- o problemă gravă cu care se confruntă societatea contemporană.

Prin aceste acțiuni, care fac parte din programul ”Prevenirea abandonului școlar” dar și în contextul în care de curând a fost ziua internațională dedicată eradicării sărăciei, au fost furnizate pachete cu dulciuri și alimente tinerilor școlari din cele două județe în care își are jurisdicția eparhia noastră, începând cu județul Covasna: celor 70 de copii de la Școala Generală  și Grădinița din Hetea, 30 de pachete copiilor de la Școala Generală din Lisnău, 20 de pachete familiilor defavorizate din localitatea Ozun, 50 de pachete familiilor din Ojdula și Târgu Secuiesc, 50 de pachete conținând alimente și încălțăminte familiilor din Sfântu Gheorghe, aproximativ 150 de perechi de încălțăminte pentru copii săraci din parohia Araci.

 În județul Harghita, la Școala Gimnazială ”Miron Cristea”- Structura Moglănești din Toplița, toți cei 86 de elevi care frecventează cursurile precum și cei 31 de tineri din cadrul programului ”A doua șansă” au primit rechizite școlare, articole de îmbrăcăminte și încălțăminte.