În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, le-a vorbit credincioșilor atât despre modelul deosebit de iubire a aproapelui propus de samarineanul milostiv din pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, dar și despre chipul duhovnicesc jertfelnic al marelui Păstor de suflete, Sfântului Ioan Gură de Aur. Totodată, Preasfinția Sa a subliniat importanța ascultării de Dumnezeu în această viață, spre primirea la sfârșitul acesteia a Împărăției celei veșnice.

      La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, pentru bucuria prilejuită de împreună slujirea în cadrul acestei comunități euharistice, precum și părinților slujitori și tuturor credincioșilor prezenți.

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul Media și Comunicații