În ziua de 16 noiembrie 2017, la Reşedinţa patriarhală, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, l-a primit într-o vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Domnul Nikoloz Nikolozishvili, Ambasadorul Georgiei în România.

Cu acest prilej, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a subliniat relaţiile tradiţionale de prietenie dintre cele două ţări, precum şi legăturile frățești dintre Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Ortodoxă a Georgiei. Această bună cooperare a fost exemplar inspirată de personalitatea și opera marelui ierarh ortodox originar din Georgia, Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, Mitropolitul Ţării Româneşti.

La rândul său, domnul Nikoloz Nikolozishvili a transmis Patriarhului României salutul Patriarhului Bisericii Ortodoxe a Georgiei și invitația acestuia de a vizita Patriarhia Georgiei.

Excelența Sa a apreciat încurajarea acordată de România aspirațiilor europene și euro-atlantice ale poporului georgian.

Ambasadorul Georgiei și-a exprimat bucuria de a fi contribuit la înființarea unei curse aviatice directe București-Tbilisi, care, începând cu luna februarie 2018, va facilita credincioșilor români și georgieni pelerinajele la locurile sfinte ale ambelor țări.

Atât Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, cât și Excelența Sa domnul Nikoloz Nikolozishvili au subliniat contribuția reală a Bisericii Ortodoxe la viața societății și importanța tradiției creștine în păstrarea valorilor identitare.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE