În Duminica a 28-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Pericopa Evanghelică de astăzi ne prezintă cina și refuzul celor invitați la ea. Cina este simbol pentru ospățul bucuriei eshatologice în comuniune cu Dumnezeu. Verbul a chema îl întâlnim de 500 de ori în Septuaginta. În pericopa Evanghelică de astăzi are nuanță de invitația, primul și al doilea invitat își cer iertare, sunt foarte politicoși, al treilea deosebit de nepoliticos. Toți trei sunt proprietari. Aflând stăpânul că a fost refuzat s-a supărat și poruncește slugii să iasă în piețele și ulițele cetății, la drumuri și la garduri și să-i silească pe toți să intre la cina lui. Dă și sentința „nici unul din bărbații aceia care au fost chemați nu va gusta din cina mea”(Luca 14; 24).  Cum să mai guste dacă nu au venit la cină? Cina este simbol al comuniunii, al împăcării și al păcii. Constatăm din pericopa evanghelică două chemări, prima chemare are loc când stăpânul s-a hotărât să facă cina și să-i invite pe mulți. A doua chemare, după obiceiul Orientului când totul a fost gata a mai făcut o invitație. Stăpânul este Dumnezeu. Cina – Împărăția lui, comuniunea cu El. Al doilea aspect al pildei: „Primul dorea să-și vadă țarina, dar cum să mai vezi țarina seara? Al doilea și-a cumpărat 5 perechi de boi și dorea să-i încerce. Cum de i-a cumpărat fără să știe daca sunt buni de ceva sau nu, motive false. Al treilea și-a luat soție. Putea să vină împreună cu ea dar a fost prins în farmecul iluziilor plăcerilor trupești. Nu a avut nici bun simț să-și ceară iertare. Verbul a sili are nuanță de invita, de a îndemna. Drumuri și garduri reprezintă drumul vieții și gardurile ortodoxiei în care ne hrănim din cina Stăpânului. Cina ne amintește de seara vieții noastre pământești, mâine poate nu mai există. Mesajul evangheliei este viața și trăirea în Hristos Euharistic”.

Răspunsurile la strană au fost date de către corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu