Vineri, 24 Iunie 2016, cu prilejul sărbătorii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”, Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din localitatea Valea Mare județul Covasna, înconjurat de către un sobor de ieromonahi, preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Andrei le-a vorbit credincioșilor prezenți despre modelul de misiune și de jertfelnicie pe care Sfântul Ioan Botezătorul ni-l oferă. El rămâne model de trăire duhovnicească prin atitudinea sa verticală și ca un mergător al venirii în lume a Mântuitorului Iisus Hristos. Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să se aplece la viața părințiilor Zaharia și Elisabeta care nu au deznădăjduit și rugându-se, Dumnezeu i-a binecuvântat cu ultimul prooroc al Vechiului Testament (Matei 11,13) sau făclia care este aprinsă și luminează (Ioan 5,35).

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu