Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc. A învățat pe cei aflați de față despre importanța cinstirii sfinților și urmarea faptelor lor pline de credință: „Iată că astăzi Biserica noastră poartă haină de sărbătoare prin aducerea aminte de Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, care ni se arată nouă chip al smeritei neînfricate mărturisiri a credinței nestrămutate în Dumnezeu.

 Teologia noastră are două căi: cea a misticii și cea a ascezei, drumuri care se întrepătrund spre a forma premiza mântuirii în practicantul lor. Dacă firea lăuntrică pe care o putem vedea în Sfântul Mc. Dimitrie este una care tinde mai mult spre asceză- adică spre nevoirea trupului în vederea dobândirii tainice a harului lui Dumnezeu ca răsplată a celei dintâi, Sfântul omonim pe care-l cinstim mâine, anume Sfântul Dimitrie Basarabov, Ocrotitorul Bucureștilor, este cunoscut mai mult datorită aplecării mistice- adică spre rugăciunea lăuntrică și trăirea acesteia în însingurare, sporind prin adăugirea celei dintâi, anume a ascezei…

Urmarea Sfinților și calea vredniciei lor devine astfel condiția luminoasă a mântuirii sufletelor noastre.”

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul media și comunicații