Cu vrerea Tatălui, cu ajutorul Fiului şi împreună lucrarea Duhului Sfânt, s-a zidit această biserică cu hramul „Sfântul Cuvios Simeon Stâlpnicul și mama sa, Marta” între anii 2001-2007, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Ioan (1994-2014), cu osteneala Părintelui Paroh Claudiu Lihor  (2000-2016) și a bunilor credincioşi ctitori şi binefăcători.

Pictura în stil neobizantin a fost realizată în tehnica fresco de către pictorii bisericești Vasile Dobrean și Gheorghe Andrei, fiind începută în anul 2011 și finalizată în anul 2021 în timpul păstoririi preotului paroh Ciprian Pintilie (din anul 2016).

Întreaga lucrare s-a realizat cu sprijinul substantial al Primăriei Comunei Vama Buzăului, județul Brașov, reprezentată de Domnul Primar Chirilaș Tiberiu-Nicolae, membru activ al comunității euharistice a Parohiei Ortodoxe Acriș.

Aceste lucrări bineplăcute lui Dumnezeu şi dreptcredincioşilor ortodocşi români din această parte de ţară, cu părintească dragoste luându-le în seamă Preasfinţitul Părinte ANDREI, Episcopul Covasnei şi Harghitei, a târnosit această biserică, astăzi, 5 septembrie 2021, Duminica a XI-a după Rusalii, în fruntea preacucernicilor preoţi și diaconi adunaţi în sobor sporit și în prezența credincioşilor acestei parohii, a celor din Protopopiatul Buzăul Transilvan, precum şi a celor veniţi din alte parohii din județele Covasna și Brașov.

În aceste vremuri, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe Române este Preafericitul Părinte DANIEL, Patriarhul României; Mitropolit al Ardealului –

Înaltpreasfinţia Sa LAURENŢIU; Episcop al Covasnei şi Harghitei – Preasfinţia            Sa ANDREI; Protopop al Protopopiatului Buzăul Transilvan – PC Pr. Florin Tohănean, iar Preotul slujitor la acest Altar sub a cărui îngrijire s-au finalizat lucrările de zidire, pictare și înfrumusețare a bisericii fiind Preacucernicul Preot Ciprian Pintilie.

Bunul Dumnezeu să răsplătească din darurile Sale cele bogate tuturor acelora care şi-au adus prinosul de jertfelnicie şi slujire la lucrările de construire a acestei biserici, la înfrumuseţarea sa, la înzestrarea cu cele necesare cultului şi la cheltuielile legate de sfinţirea acestui locaş de închinare.

Şi acum, Dătătorule de viaţă, Doamne, trimite Darul Sfântului Duh peste acest sfânt lăcaş, ocroteşte pe toţi cei ce-şi pleacă genunchii în faţa Dumnezeiescului Altar, binecuvintează-le viaţa, dăruieşte-le mântuire, întru toate bună sporire şi îi întăreşte în dragostea cea către Tine, către Sfânta noastră Biserică strămoşească şi către ţara noastră scumpă România.

Rânduieşte Doamne, dreptmăritorului şi credinciosului popor român de pretutindeni, mai marilor oraşelor şi satelor şi iubitoarei de Hristos armată, sănătate şi puteri sporite cu bucurii duhovniceşti spre fericirea cea veşnică şi Preamărirea lui Dumnezeu în Treime închinat, Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin.

 

ANDREI

 

Episcopul Covasnei şi Harghitei

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu