Sfânta Mănăstire Făgețel, va îmbrăca în data de 29 august 2017, haina sfințirii, de față fiind prezenți, la invitația Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului , Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei și Preasfințitul Părinte Polycarp de Belogradchik, Episcop-Vicar al Mitropoliei Vidinului

Clerul și credincioșii sunt așteptați pentru a lua parte la această mare binecuvântare revărsată de Dumnezeu peste această Sfântă Mănăstire și poporul binecredincios ce-și pleacă genunchi-n rugăciune în această oază a spiritualității românești.