De hramul mănăstirii „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” din Făgețel, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a liturghisit în altarul de vară al așezământului monahal.

În cuvintele adresate credincioșilor, Preasfinția Sa s-a referit la importanța zilei de naștere. Părintele Episcop a spus: „ De ce Biserica cinstește atât de mult taina familiei? În primul rând pentru că Dumnezeu a creat protopărinții Adam și Eva și le-a dat bucuriile Raiului să umple pământul și să-l stăpânească. În al doilea rând, Biserica cinstește familia pentru că ea este binecuvântată de Dumnezeu prin Taina Cununiei pe care preotul o săvârșește în Sfânta Biserică, iar în al treilea rând pentru că omul după sprijinul oferit de Dumnezeu are sprijin din partea familiei sale. Coordonatele după care trebuie să se conducă o familie creștină adevărată sunt: „Să aibă frică și credință în Dumnezeu, să nască prunci pe care să-i crească și să-i educe în duh al legii strămoșești și să respecte fidelitatea”. Sărbătoarea de astăzi ne arată infidelitatea lui Irod Antipa când trăiește în concubinaj cu Irodiada, nepoata și soția lui Filip, fratele vitreg al lui Irod. Nu se teme de Dumnezeu ci sărbătorește ziua de naștere, de origine faraonică, iar momentul de slăbiciune a fost speculat de Irodiada când își îndeamnă fiica dezmățată să ceară capul lui Ioan Botezătorul. Contextul întemnițării Sfântului Ioan pe lângă cel politic are două motive: Autoritatea sa morală asupra conaționalilor și în mod public condamnă legătura curviei. Sărbătoarea de astăzi o cinstim cu post deoarece nu poți decât să te smerești în fața lui Dumnezeu în pocăință și înfrânare. Neînfrânarea de la patimile trupești intră în conflict cu dreptatea și sfințenia. Capul Sfântului Ioan Botezătorul se păstrează în muzeul Topkapî din Istambul. Creștinii, evreii și musulmanii cinstesc sfintele moaște ale Sfântului Ioan Botezătorul. În icoana Dreptul Judecător apare mijlocind împreună cu Maica Domnului pentru ca Mântuitorul să-și arate mai mult mila decât dreptatea”.

Răspunsurile la strană au fost date de către un grup de preoți și credincioși.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu