Astăzi, vineri, 29 iulie 2016, la Monumentul Ostaşului Necunoscut din  MiercureaCiuc a avut loc Ceremonialul militar şi religios dedicat imnului naţional „Deșteaptă-te române!” . În cadrul ceremonialului Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, în fruntea unui sobor de preoţi, a oficiat o slujbă de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binecuvântarea revărsată asupra poporului român şi oastei ţării.

 

La eveniment au participat Prefectul Judeţului Harghita, Domnul Andrei Jean Adrian, cadre militare active şi în rezervă, veterani de război, reprezentanţi ai autorităţilor locale de stat, reprezentanţi ai presei şi locuitori ai Municipiului Miercurea-Ciuc.

În cadrul acestei manifestări Domnul Andrei Jean Adrian, Prefectul Judeţului Harghita, a rostit o alocuţiune în care a evidenţiat istoricul şi importanţa imnului naţional, arătând valoarea acestuia de simbol naţional în conştiinţa românilor alături de drapelul tricolor şi stema ţării.

A urmat intonarea solemnă a imnului naţional în acordurile fanfarei militare a UM 61 Vânători de Munte „Virgil Bădulescu” şi în cântarea omofonă a celor prezenţi la această sărbătoare cu caracter naţional.

În încheiere, a avut loc defilarea unităţilor militare din Miercurea-Ciuc şi interpretarea a două piese populare, din Ardeal şi Moldova, de către fanfara militară, fapt care a nuanţat încă o dată bucuria de a fi român aici, în inima ţării.

„Doamne, binecuvintează poporul român dreptmăritor şi scumpa noastră ţară România, dăruindu-ne tuturor mântuire, întru toate bună sporire întărindu-ne în dragostea cea către Tine şi către Sfânta noastră Biserică strămoşeasc”

 

Consilier Administrativ-bisericesc Preot Teodor Bijec