În data de 14 august 2016, la distanța a două decenii de la acel important eveniment, trei Ierarhi ai Bisericii noastre străbune au înălțat rugăciuni bunului Dumnezeu pentru existența și continuitatea plină de faptele vrednice ale chemării prin credință ale obștii, dar și ale credincioșilor prezenți la sfintele slujbe.

În ajunul praznicului, Preasfinția Sa, Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, alături de Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei și de Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanu, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, într-un sobor mărit de preoți și diaconi a slujit Slujba Privegherii și a Prohodului Maicii Domnului, cuvântul de învățătură ținut de Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, care a înrâurit în inimile credincioșilor adevărata credință în Maica Domnului, întărindu-le pe acestea prin amintirea de minunile Preasfintei Născătoare, dar și de necesitatea nealipirii de cele ale vieții acesteia, ci de cele viitoare, făcându-o pe Aceasta către Fiul său grabnică mijlocitoare.

A urmat hirotesirea întru Arhidiacon a Diaconului Adin Țifrea, slujitor al Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc, cu Hramul Sfântul Ierarh Nicolae și Acoperământul Maicii Domnului.

În ziua Praznicului Adormirii Maicii Domnului, un sobor de peste 30 de preoți și diaconi, sub protia celor trei Arhierei au săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul a peste 1000 de credincioși veniți din împrejurimi, dar și de mai de departe (au fost de față reprezentanții românilor din diaspora, care vor participa în săptămâna aceasta la sesiunile de referate susținute în cadrul Universității de Vară de la Izvoru Mureșului), cuvântul de învățătură fiind ținut de Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanu, care a învățat simbolismul real al Sărbătorii Maicii Domnului, dar și istoria acesteia.

La finalul slujbei Preasințitul Părinte Andrei a mulțumit tuturor celor aflați de față, îndemnându-i la stăruință în rugăciuni, ascultare față de mai marii bisericii și să stea strâns uniți în jurul unui ideal comun: mântuirea.

Răspunsurile la Sfintele Slujbe au fost date de corala Anastasios, din Târgu Mureș.

A consemnat Pr.drd.Panciu Laurențiu-Gabriel

Secretar Eparhial